Roztocze to położony w południowo-wschodniej części kraju barwny i urokliwy region. Z uwagi na wyjątkowe walory przyrodnicze tego regionu utworzono tu Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe oraz rezerwaty. Ale Roztocze to nie tylko atrakcje turystyczne i wyjątkowy klimat rzadkiej zabudowy, ciszy i kontaktu z naturą - to również obiekty z zapleczem na konferencje, szkolenia i incentive travel.
Geograficznie Roztocze to pasmo wzgórz, które łączy Wyżynę Lubelską z Podolem – przebiega z północnego zachodu (od Kraśnika) na południowy wschód, przekraczając granicę polsko-ukraińską, aż do Lwowa. Roztocze to stosunkowo wąski pas, oddzielający Wyżyny Lubelską i Wołyńską od Kotlin Sandomierskiej i Naddniestrzańskiej. Największym miastem w regionie jest Zamość, którego Stare Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Jak dojechać na Roztocze?
Wbrew pierwszemu wrażeniu Roztocze jest dobrze skomunikowane. Bliskość Lublina i Rzeszowa, dzięki obecności w tych miastach portów lotniczych, umożliwia dotarcie w ten rejon nawet drogą powietrzną. Przez Zamość przebiegają dwie linie kolejowe umożliwiające bezpośrednie dotarcie do odległych miast w kraju (Wrocław, Toruń, Łódź, Słupsk) i za granicę, ale również do pobliskich miejscowości wypoczynkowych na Roztoczu (są to między innymi Susiec, Zwierzyniec, Józefów czy Krasnobród).
Zamość to również ważny węzeł drogowy w województwie lubelskim. Przebiegają przez niego dwie drogi krajowe (DK17 oraz DK74) i trzy drogi wojewódzkie. Dostępne są również połączenia autobusowe.
Konferencje i szkolenia na Roztoczu
Najbogatsze zaplecze konferencyjne i odpowiednią infrastrukturę w tym zakresie ma Zamość. Obiektem dysponującym najszerszą ofertą jest Pensjonat Myka. Ten nowoczesny budynek oddaje do dyspozycji 3 sale konferencyjne mogące pomieścić od 50 do 500 osób. Nieco mniejszy event zorganizować można w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy". Obiekt dysponuje czterema salami: dużą kinową dla 374 osób, średnią dla 198 osób, małą dla 128 osób oraz dwiema mniejszymi. Każda z nich wyposażona jest w profesjonalny sprzęt audiowizualny oraz dostęp do Internetu.
Na spotkanie dużej ilości uczestników eventu przygotowany jest czterogwiazdkowy Artis Hotel&SPA oferujący 6 nowocześnie wyposażonych klimatyzowanych sal konferencyjnych mieszczących od 30 do 300 osób. Hotel koronny oferuje dwie sale dla 200 uczestników, Hotel Jubilat podobnie – 2 sale dla 120 osób.
Na konferencje, szkolenia, spotkania biznesowe i imprezy integracyjne dla mniej niż 100 osób czekają Hotel Zamojski oferujący 3 sale konferencyjne mogące łącznie zmieścić 100 osób oraz Hotel Junior z dwiema salami konferencyjnymi dla 90 osób. Hotel Senator Zamość oraz Carskie Koszary oferują organizatorom sale konferencyjne dla 70 osób.
Oryginalnym miejscem na kameralny event na Roztoczu będzie Muzeum Zamojskie. Zlokalizowane w jednej z mieszczańskich kamienic z XVII w., oferuje uczestnikom spotkań salę koncertową mieszczącą ok. 60 osób.
Większość eventów odbywa się w Zamościu, co nie znaczy, że Roztocze nie oferuje przestrzeni konferencyjnej poza miastem. Wydarzenie dla 300 osób można zorganizować w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym “Pszczeliniec” w miejscowości Krasnobród. Pięć sal konferencyjnych dla prawie 250 osób oferuje również Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy “Przystanek Kawęczynek” w Zwierzyńcu.
Zdj. Krasnobród, MaKa, Wikimedia Commons