Konferencje.pl / Artykuły / Branża MICE w 2020 roku - podsumowanie Konferencje.pl
Branża MICE w 2020 roku - podsumowanie Konferencje.pl
Jaki był 2020 rok dla branży MICE? Nieprzewidywalny, bardzo trudny, ale też innowacyjny, ponieważ musieliśmy szybko nauczyć się i przyzwyczaić do pracy zdalnej oraz konferencji online. Branża eventowa na wiele miesięcy zamarła i choć rozpoczął się już 2021 rok, wciąż czekamy na zmiany.
Pierwsze dwa miesiące 2020 roku były kontynuacją rozpoczętego jesienią sezonu konferencyjnego. Poza szkoleniami i kongresami odbywały się imprezy branżowe, jak Forum Branży Eventowej, i karnawałowe. Po wprowadzeniu w marcu pierwszych obostrzeń, zaplanowane na wiosnę eventy zostały przełożone na jesień, a następnie na 2021 rok. Wraz z upływem kolejnych tygodni dały się słyszeć pierwsze głosy o „straconym roku dla branży ”.
Sytuacja poprawiła się w czerwcu, gdy dopuszczona została organizacja wesel i spotkań do 150 osób oraz koncertów plenerowych i konferencji – przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Z dniem 17 lipca dozwolone zostały imprezy plenerowe z udziałem ponad 150 uczestników, a pod koniec miesiąca zmniejszono limit z 5 m kw. na 2,5 m kw. na uczestnika wydarzenia.
We wrześniu odbyła się przeniesiona z kwietnia konferencja Meetings Week Poland, której patronem medialnym były Konferencje.pl. Wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w formule hybrydowej: stacjonarnie w 5 miastach oraz za pośrednictwem Wirtualnego Centrum Targowo-Konferencyjnego AVATARLAND™.
Październik przyniósł kolejne obostrzenia – konferencje, targi i wystawy znów mogły odbywać się wyłącznie w formie zdalnej. Od listopada hotele mogły przyjmować wyłącznie gości podróżujących w celach służbowych, medyków oraz zawodników w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego. Od 28 grudnia hotele mogą przyjmować wyłącznie medyków.
Według ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego, 88% obiektów w listopadzie odnotowało średnią frekwencję poniżej 20%, z czego niemal 60% obiektów - poniżej 10%. Oznacza to dalsze pogarszanie się wyników w stosunku do miesięcy poprzednich. 95% hoteli oceniło, że udział segmentu MICE w przychodach w listopadzie nie przekroczył 10%.
Duża nadzieja pokładana była w sektorowym programie pomocy, skierowanym m.in. do branży spotkań. Już wiemy, że Tarcza Finansowa PFR 2.0. nie objęła wszystkich gałęzi przemysłu.
Bądźmy TUgether – działania branży MICE podczas pandemii
Na początku pandemii działać zaczął branżowy sztab kryzysowy, pojawiła się też inicjatywa przedstawicieli przemysłu spotkań – TUgether – fanpage na Facebooku służący komunikacji faktów i wydarzeń ważnych dla krajowego MICE.
Członkowie sztabu kryzysowego reprezentują branżę podczas rozmów z przedstawicielami rządu w sprawie kolejnych tarcz antykryzysowych, prowadzą akcje informacyjne, webinary, nie pozwalają zapomnieć o sytuacji przemysły spotkań, którą obostrzenia związane z pandemią dotknęły najbardziej.
21 lipca br. członkowie-założyciele podpisali deklarację powołania Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, która zrzeszała 18 organizacji reprezentujących 500 przedsiębiorców. RPSiW stopniowo powiększa liczbę członków, niezmienne pozostają jej cele: budowanie świadomości sytuacji branży, efektywna współpraca środowiska, reprezentowanie interesów branży MICE w rozmowach z rządem. W grudniu oficjalnie powołana została Grupa Koordynacyjna RPSiW z Sekretarzem Rady.
Nowe hotele na krajowej mapie MICE
Pandemia nie zahamowała jednak zaplanowanych na 2020 rok inwestycji, choć wiele z nich opóźniła. Otwarto 30 hoteli i obiektów eventowo-szkoleniowych, z czego aż 12 w Warszawie.
Rekordowymi pod względem otwarć miesiącami były maj i czerwiec. To wtedy zadebiutowało 13 nowych obiektów.
W stolicy w 2020 roku działalność zainaugurowały: obiekt eventowy K9, hala OsiR Warszawa Bemowo, Holiday Inn Express Warsaw – Mokotów, Mokoto w Forcie Mokotów, FHouse Warsaw, Nobu Hotel Warsaw, Best Western Plus Hotel Warsaw, Mercure Warszawa Ursus Station, Mineralna 20, Crowne Plaza Warsaw - The HUB, Holiday Inn Express Warsaw - The HUB oraz Hampton by Hilton Warsaw Reduta.
Crowne Plaza Warsaw - The HUB
Kraków wzbogacił swoją ofertę o Krowodrza Centrum Konferencyjno-Hotelowe Kraków oraz H15 Palace Kraków. W Katowicach otwarto Coworking space & sale szkoleniowe Wellcome Office, a we Wrocławiu - Concordia Design Wrocław Wyspa Słodowa. Na eventy i konferencje w Łodzi zaprasza Scena Monopolis, a w Rzeszowie - Hotel B&B Rzeszów Centrum. Konferencje dla nawet 1200 osób zorganizować można w centrum konferencyjnym otwartej w czerwcu Cukrowni Żnin, obiekcie Grupy Arche.
Concordia Design Wyspa Słodowa
W minionym roku zakończono także inwestycje nad morzem. Swoje podwoje otworzyły: Hilton Świnoujście Resort & Spa, Hotel Grano Gdańsk, Radisson Blu Hotel Sopot i Hotel Zalewski w Mrzeżynie.
Przed sezonem letnim w górach oddano do użytku: Bachleda Residence, Nosalowy Park Hotel & Spa, ibis Styles Nowy Targ, Aries Hotel & Spa Wisła, Radisson Hotel Szklarska Poręba.
Poza nowotarskim, w 2020 roku otwarte zostały jeszcze 2 obiekty marki ibis Styles: w Tomaszowie Lubelskim oraz Bolesławcu.
Radisson Blu Hotel Sopot
Podsumowanie 2020 roku na Konferencje.pl
W 2020 roku mieliśmy przyjemność współpracować z wieloma ekspertami, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą. Dr Krzysztof Wojewodzic wyjaśnił, jak korzystać z aplikacji mobilnej na event, o zawodzie event managera opowiedział natomiast Marcin Zakręta z agencji Argentum Event.
Bieżącą sytuację w branży spotkań komentowali dla nas: Olga Krzemińska-Zasadzka (SOIT, Agencji POWER), Marta Chmielewska (SBE, Mea Group), dr Krzysztof Celuch, Maciej Straus (Afrodyta Business & SPA), Grażyna Grot-Duziak (Weco-Travel, SITE Polska), Weronika Wirtel (MPI Poland Chapter, Centrum Kongresowe ICE Kraków) i Tomasz Melon (Party Serwis Catering Melon).
Ważnym tematem w 2020 roku stała się organizacja wydarzeń online. O tym, jak wykorzystać nowe technologie w planowaniu i przeprowadzaniu spotkań, pisała Justyna Lach (Concordia Design). O eventach online pisał Grzegorz Kociuba (Argentum Event), zaś o tym, jak zmieniło się postrzeganie konferencji hybrydowych – Alexandra Kunowska (ModraSova).
W minionym roku kontynuowaliśmy nasz cykl relacji "Byliśmy, widzieliśmy". Odwiedziliśmy i opisaliśmy możliwości konferencyjne oraz eventowe: Arche Hotel Krakowska, Pół na Pół, Mercure Warszawa Grand, Arche Hotel Poloneza oraz Hampton by Hilton Warsaw Reduta. Kolejne relacje - już wkrótce.
Wiedząc, jak bardzo ważna dla użytkowników naszej platformy jest informacja o zachowywaniu przez obiekty konferencyjne zasad bezpieczeństwa, w maju wprowadziliśmy odznakę "Bezpieczny Obiekt", którą przyznawaliśmy obiektom z potwierdzonym wprowadzeniem polityki bezpieczeństwa. Na naszej stronie pojawił się też nowy filtr, za pomocą którego organizatorzy sprawnie mogą odnaleźć wyróżnione odznaką miejsca na konferencje i eventy.