"Wielkie rzeczy się dzieją, gdy ludzie spotykają się z górami" pisał angielski pisarz i poeta William Blake. Wielkie rzeczy dzieją się również, gdy z inspiracji otoczeniem powstają projekty, które w swoim założeniu mają łączyć fascynację naturą, lokalną kulturą, przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań. Ciekawym tego przykładem jest Hotel Arłamów. Historyczna spuścizna, odrestaurowana i rozbudowana o nowy obiekt, a następnie kolejne budynki i hale przyciąga gości z kraju i z zagranicy. Byliśmy, widzieliśmy i przedstawiamy Hotel Arłamów.
Lokalizacja: Blisko Przemyśla, u wrót Bieszczad
Hotel Arłamów mieści się na terenie gminy Ustrzyki Dolne w powiecie bieszczadzkim. Malownicze położenie wśród lasów i gór Sanocko-Turczańskich to niezaprzeczalny atut czterogwiazdkowca. Goście przybywający do hotelu samochodem mogą skorzystać z drogi krajowej nr 28, prowadzącej do przejścia granicznego w Medyce. Szybki dojazd do Krakowa, Katowic, czy Wrocławia umożliwia pobliska autostrada A4. Na miejscu czeka monitorowany parking na 554 miejsc. Podróżni preferujący transport kolejowy mogą skorzystać z połączeń z Rzeszowem, oddalonym o niespełna 100 km od arłamowskiego kompleksu. Pragniecie pełnego komfortu? Wybierzcie zatem podróż samolotem lub helikopterem i skorzystajcie z oddalonego o 14 km od obiektu lotniska i heliportu w Woli Korzenieckiej.
Wygląd: Now(oczesn)y rozdział historycznego obiektu
235 ha terenu zielonego. Tu projektanci nie musieli zastanawiać się, jak na małej powierzchni porozmieszczać wszystkie zaplanowane atrakcje. Dodajmy, że teren ten jest zadbany, a ze zboczy rozciąga się przepiękny widok na Bieszczady i lasy Puszczy Karpackiej. Arłamowski kompleks składa się z kilku budynków. Nowoczesny 4-piętrowy hotel został wybudowany w 2013 roku. W jego centrum znajduje się reprezentacyjny przeszklony dziedziniec wewnętrzny – Patio, a część hotelowa rozciąga się na kształt łuku, dzięki czemu goście hotelu mają wyjątkowy widok na malowniczą dolinę.
Front hotelu jest przeszklony, co z jednej strony pozwala gościom na podziwianie widoków za oknem, z drugiej zaś, podświetlone wnętrza doskonale prezentują się również po zapadnięciu zmroku. Na parterze obiektu mieści się recepcja. Udając się w prawą stronę, docieramy do centrum konferencyjnego oraz przejścia do hal sportowych. Kierując się w lewo, znajdziemy się w otwartym lobby z lobby barem, w którym poustawiane są wygodne sofy i fotele, a dalej część SPA oraz kawiarnia z imponującym tarasem widokowym. Są to wnętrza nowoczesne, w których dostrzec można bieżące trendy w designie, jak choćby zwracająca uwagę żywa ściana naprzeciwko lobby, ale w których nie brak też dyskretnych inspiracji kulturą regionalną. Filary w częściach wspólnych, jak i bar na parterze wykończone są drewnianymi zdobieniami nawiązującymi do sztuki Podkarpacia. Stąd kilimy, grafiki i zdjęcia przedstawiające okolicę.
Lobby Bar
Dominującymi materiałami wykończeniowymi są drewno, kamień i szkło, zastosowane w wyważonych proporcjach. Położony nieopodal historyczny budynek, Rezydencja, służyła w latach 70. minionego wieku jako rządowy ośrodek wypoczynkowy, w którym gościli m.in. Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz, jak i znamienici zagraniczni goście – prezydent Francji Valery Giscard d’Estaigne czy prezydent Jugosławii Josip Broz Tito. W 1982 r. przebywał w nim internowany Lech Wałęsa. Rezydencja została odnowiona i połączona z nowym hotelem przejściem podziemnym. Na terenie kompleksu znajdują się także 2 hale sportowe, boiska i 2 karczmy na zboczu wzgórza.
Sale konferencyjne: Imponujące patio i profesjonalnie wyposażone sale konferencyjne
Zacznijmy, nietypowo, bo i o nietypowe miejsce chodzi, od wisienki na torcie, najbardziej reprezentacyjnej przestrzeni Hotelu Arłamów - Patio. Niebagatelna powierzchnia (2288 mkw.), wysoki strop (18–25 mkw.), przeszklony dach w kształcie kopuły z łukami, wodospady ścienne, możliwość stworzenia wielopoziomowych lóż dla publiczności lub uczestników eventu. Bez trudu można sobie wyobrazić przygotowanie dużego sympozjum na 1500 osób w ustawieniu teatralnym w przestrzeni wypełnionej dziennym światłem lub bankietu zasiadanego podczas gali organizowanej pod bieszczadzkim rozgwieżdżonym niebem. Dziedziniec to serce hotelu, okalają go balkony i okna części hotelowej i restauracyjnej. Jeśli jednak chcesz aranżację dziedzińca na wieczorną imprezę utrzymać w tajemnicy przed zaproszonymi gośćmi, okna wokół Patio można przesłonić, zapewniając pełną dyskrecję przygotowującym event lub uczestnikom konferencji. Jest to też przestrzeń bardzo elastyczna pod względem rozplanowania. Kaskadowe podesty są przesuwne, co pozwala na utworzenie podium na prezentacje modeli samochodów, ustawienie dużej sceny podczas koncertu czy wydzielenie miejsca na pokaz mody. Patio wyposażono w 3 duże ekrany (6,2 m x 3,5 m), w razie potrzeby można zainstalować dodatkowe. Organizatorzy eventów mogą także liczyć na pomoc w dobraniu odpowiedniej oprawy wizualnej i muzycznej wydarzenia. Z prawej strony dziedzińca znajduje się pokaźne foyer o długości 45 m. Na balkonach na poziomie +1 i +2 można zaaranżować sektory VIP.
Patio
Na parterze hotelu, poza Patio, w skrzydle oddzielonym od części recepcyjnej i hotelowej, znajdują się 2 sale konferencyjne, A i C. Sala konferencyjna A, o łącznej powierzchni 354 mkw. to podłużna przestrzeń (32 m x ok. 12 m), do której można się dostać przez przeszklony hall z widokiem na Patio. Podłoga w sali wyłożona jest wykładziną, z zainstalowanymi 18 floorboxami, co ułatwia zorganizowanie warsztatów dla 268 uczestników w układzie szkolnym. Dzięki ściankom przesuwnym przestrzeń można sprawnie podzielić na 6 mniejszych sal po 57 mkw. każda. W hallu przed salami można przygotować przerwę kawową. Salę A z salą C łączy przestronne foyer (380 mkw.), w którym można ustawić recepcję konferencyjną, przywitać gości, umieścić stoliki koktajlowe, wydzielić strefę chillout czy wykorzystać jako powierzchnię wystawienniczą. Dużą ozdobą tego miejsca są nawiązania do tradycji regionalnej, np. zawieszony na ścianie zabytkowy kilim. Bardzo dobre doświetlenie gwarantują sali C rozmieszczone po obu stronach rzędy wysokich okien z widokiem na góry oraz podjazd przed hotelem. Na 326 mkw. zorganizujesz konferencję na 330 osób w układzie teatralnym. Przestrzeń, podobnie jak pozostałe, można zaciemnić grubymi zasłonami. Na podwieszanym suficie zainstalowano oświetlenie ledowe. Bez trudu można przemienić tę salę w miejsce eleganckiego bankietu. W planach jest umożliwienie wjazdu i zaprezentowania w tej przestrzeni modeli aut.
Sala B
Niewątpliwą zaletą tej części centrum konferencyjnego jest możliwość zapewnienia uczestnikom wydarzeń intymności. W razie potrzeby otwierane są dodatkowe drzwi prowadzące na zewnątrz obiektu. Tę część można oddzielić od pozostałych sektorów hotelu, a goście eventów mogą wygodnie przejść znajdującym się obok sal A i C przeszklonym łącznikiem do hal sportowych. Na tym samym poziomie dla gości hotelu otwarty jest Business Room z 2 stanowiskami komputerowymi. Windą lub schodami można dostać się na 1. piętro, gdzie ulokowane są sale B i D. Sala B, o powierzchni 465 mkw. może zostać podzielona na dwie mniejsze na konferencje po 250 uczestników w układzie teatralnym każda. Sale B1 i B2 poza oknami z widokiem na góry, posiadają też wspólny, przestronny balkon wychodzący na Patio hotelu. Sala D (317 mkw.) to eleganckie i wysokie wnętrze(5,6–7,4 m) z balkonem nad drzwiami wejściowymi. Ściany sali zdobią ażurowe ornamenty, a odpowiednie oświetlenie poza punktami ledowymi zapewniają nowoczesne plafony. Przestrzeń tę bez trudu można przemienić w wytworną salę bankietową lub – kinową, dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, wysokiej jakości nagłośnieniu i dużemu ekranowi (4 m x 6 m). Do sali D przynależy dodatkowe pomieszczenie techniczne, idealne np. na garderobę. Przed salą znajduje się duże foyer (410 mkw.), w którym można przygotować wernisaż, ustawić stoiska firm lub zorganizować bufet.
Przenieśmy się do historycznego budynku, Rezydencji, w której na mniejsze spotkania biznesowe i narady można zarezerwować 3 sale konferencyjne. Na poziomie -1 usytuowana jest sala Bieszczadzka, która sprawdzi się na konferencje na 100 uczestników w układzie kinowym. Prostokątna sala przedzielona kolumną, wyposażona jest w 2 ekrany oraz 2 projektory, dzięki czemu prezentacja będzie dobrze widoczna z każdego miejsca sali. Podłoga wyłożona została drewnianym parkietem, białe ściany i sufit przesłonięte są częściowo drewnianymi panelami, okna można zaciemnić grubymi zasłonami. Z sali można bezpośrednio wyjść na teren zielony. Chcecie poczuć ducha epoki? Pomyślcie o wynajmie sali Generalskiej lub Brydżowej. To odrestaurowane przestrzenie, w których połączono meble i styl lat 70. ubiegłego wieku z nowoczesnym wyposażeniem audiowizualnym. Kameralne, klimatyczne, wygodne i z pięknym widokiem na dolinę. W znajdującej się na parterze sali Generalskiej podczas narady przy prostokątnym stole zasiądzie 10 osób, natomiast w sali Brydżowej przy okrągłym stole na drewnianych krzesłach z zieloną tapicerką – 8 gości spotkania biznesowego. Obie sale zdobią zdjęcia osobistości, które gościły w Arłamowie. Na tym samym piętrze można wynająć pokoje dla uczestników narad i zebrań.
Sala Brydżowa
Poza centrum konferencyjno-eventowym Hotelu Arłamów do oferty włączone są także 2 hale wystawienniczo-targowe o łącznej powierzchni 2800 mkw., a jeśli planujecie naprawdę duże wydarzenie, np. międzynarodowe targi, możliwe jest wynajęcie całego hotelu tylko w tym celu. W przestrzeniach wspólnych, salach i halach można wówczas ustawić stoiska, a w części hotelowej zapewnić nocleg uczestnikom spotkania.
Pokoje: Luksusowy wypoczynek pod czterema gwiazdkami
Gdy o relaksie jest mowa, w otoczeniu gór i lasów i z pięknym widokiem odpoczywa się wyjątkowo dobrze. W Hotelu Arłamów goście do wyboru mają 197 pokoi dwuosobowych, 2 pokoje dla osób palących oraz 3 pokoje dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poszukujący prawdziwego luksusu znajdą go w 16 apartamentach, w tym 2 Apartamentach Prezydenckich wyposażonych w prywatne windy, które dowiozą gości z pokoju do podziemnego garażu. Większość pokoi posiada balkony z widokiem na doliny Gór Słonnych i Pogórza Przemyskiego. Wszystkie pokoje są klimatyzowane, wyposażone w sejfy, minibary, TV LCD, zestaw do parzenia herbaty i kawy, przewidziano również udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi. Pokoje są dobrze wyciszone, przestronne, utrzymane w odcieniach beżu. Na podłogach leży wzorzysta wykładzina, nowoczesne meble wykonano z orzechowego forniru, w oknach wiszą grube zasłony. Z balkonu można podziwiać zachodzące nad doliną słońce oraz hotelowy taras i basen zewnętrzny.
Pokój 2-osobowy w Hotelu Arłamów Pokój 2-osobowy w Rezydencji
W Rezydencji znajduje się 36 pokoi oraz 4 apartamenty. Tu wystrój został dostosowany do stylu, w jakim utrzymany jest cały obiekt. Uwagę zwraca nowoczesne wydanie tradycyjnych form. Ciężkie i solidne drewniane meble, żyrandole i fotele typowe dla lat 60. i 70. XX wieku, wykładziny w kratę połączono z wygodnymi i nowoczesnymi łóżkami i udogodnieniami. Poza Rezydencją bazę noclegową uzupełniają 4 wille myśliwskie w Trójcy, 12 km od Arłamowa (łącznie około 44 miejsc) oraz willa w miejscowości Gruszowa (na 10 osób), w tej samej odległości.
Restauracje i bary:
Dopełnieniem każdego udanego pobytu w hotelu jest wizyta w jego restauracji. Na terenie kompleksu działa ich 3. Na poziomie +1 Hotelu Arłamów znajduje się przestronna Carpathia, w której serwowane są śniadania i obiadokolacje dla gości indywidualnych. Dzięki wielkim oknom sala jest bardzo dobrze doświetlona, zaś przemyślana organizacja przestrzeni z podziałem na strefy pozwala na spokojne spożycie posiłków bez przeszkadzania sobie nawzajem. Sercem restauracji jest duży bufet, do którego goście mają swobodny dostęp, z prawej strony ustawione są stoliki z wyborem m.in. napojów i słodkości, z lewej bufet z posiłkami ciepłymi i przygotowywanymi na bieżąco, a także stół z regionalnymi przysmakami. Z Carpathii można bezpośrednio przejść do lóż wychodzących na Patio i podczas eventu ustawić na nich np. stoliki bankietowe. Druga z restauracji, Turnica na poziomie +2, przeznaczona jest dla grup. To wygodna przestrzeń, pod łukami, której filary i ściany wykończone są ciemnym drewnem. Na środku ustawiony jest otwarty bar. Zaaranżujecie tu bankiet zasiadany na 300 gości, podczas którego podawane będą dania sezonowe i międzynarodowe. Na poziomie -2 działa Klub Nocny Jamna, do którego zaprosicie swoich współpracowników na wieczór rozrywki i smacznych drinków. W Rezydencji wnętrzem inspirowanym stylem myśliwskim zachwyci restauracja à la carte Arłamów, która podczas lunchu pomieści 80 osób. Poza restauracjami na terenie kompleksu Arłamów działają również 2 karczmy: Karczma na Stoku, w której można zorganizować imprezę integracyjną na 130 gości oraz Stara Karczma na 180 osób. Obie usytuowane są w pobliżu Rezydencji, utrzymane w stylu góralskim, a z ich okien rozpościera się piękny widok na góry. Trzeba przyznać, jest w czym wybierać, jeśli chodzi o miejsce, styl, kuchnię i klimat.
Restauracja Arłamów
Hotel Arłamów na eventy i zajęcia integracyjne:
Organizując w Hotelu Arłamów szkolenia lub konferencję, szkoda byłoby nie wykorzystać możliwości włączenia do programu spotkania aktywności w plenerze. Malownicze położenie, wielki teren zielony, hale sportowe i boiska wręcz zachęcają do tego. Potencjał eventowy Arłamowa można było poznać podczas organizowanego pod koniec października spotkania Arłamów Businness Challenge, którego uczestnicy brali udział w szkoleniach i debacie poświęconej branży i zmianom w niej zachodzącym, a później rywalizowali w różnych dyscyplinach. Gry terenowe na orientację (żegnajcie GPS-y), Off Road, mecze piłki nożnej, joga, pilates, strzelectwo, wspinaczka, biegi, Escape Room "Ratować Wałęsę" w Rezydencji.
Gości eventu zainteresuje również paintball, a w zimie: kuligi, psie zaprzęgi, lodowisko, jak również piłka nożna, ponieważ murawa boiska jest podgrzewana. 33 dyscypliny sportowe w jednym miejscu. Do tego wycieczki w Bieszczady, nad Solinę, rejs statkiem pod opieką przewodnika, który podzieli się z uczestnikami opowieściami o tym regionie. To gotowe scenariusze na zajęcia teambuildingowe i integracyjne.
Dodatkowe atrakcje:
Góry są dobre w każdą pogodę, podobnie jak Arłamów. Zwłaszcza że działa w nim 3-poziomowe SPA, w którym swoje siły regenerować może jednocześnie nawet 400 osób. Basen wewnętrzny z 2 torami, zewnętrzny basen z temperaturą 35°C, wanny z hydromasażem oraz sauna fińska, także w wersji soft. W strefie VIP SPA na gości czeka lampka szampana, przekąski, luksusowe gabinety zabiegowe, kameralne sauny, jacuzzi. Oferta "Jesienny relaks" obejmuje m.in. zabieg w balii chłodzącej, kąpiel perełkową lub w soli czy wizytę w strefie saun. Prywatne saunarium składa się z dębowej sauny suchej, łaźni parowej, lodopadu, wypoczywalni z łóżkami wodnymi i chromoterapią. Przyjemnym urozmaiceniem jest też wizyta w barze herbacianym z ziołowymi herbatami z Herbarium Arłamów. Do dyspozycji gości oddane jest też profesjonalnie wyposażone MED Spa dla poprawienia sprawności, a także Ruska Bania, w której to strefie na zaproszonych czeka sala biesiadna z kominkiem i bilardem, sauna sucha, carska, prywatny taras zewnętrzny i natryski wrażeń, np. dla spragnionych mocniejszych doznań – kubeł zimnej wody.
Strefa saun
Plany:
Kompleks Arłamów to wciąż dynamicznie rozwijający się projekt. W 2021 r. planowane jest otwarcie nowego skrzydła hotelu z restauracją, centrum rehabilitacji i 120-140 pokojami. Dla właścicieli ważne jest promowanie regionu, stąd wkrótce zostanie otwarty eko-butik, w którym będzie można zakupić lokalne sery, herbaty, kosmetyki wegańskie i soki. Pojawi się też nie lada atrakcja dla gości – piwniczka z regionalnymi trunkami.
►Co wyróżnia obiekt konferencyjny:
Bogata i zróżnicowania oferta konferencyjna oraz rekreacyjna. Organizatorzy spotkań mogą wybierać pomiędzy nowoczesnymi salami z jednej strony, a przestrzeniami idealnymi na narady w Rezydencji, w której czuć ducha minionej epoki. Ogromny zielony teren, na którym można zaaranżować imprezy plenerowe, zawody, gry w terenie. Profesjonalny i liczny personel – Hotel Arłamów zatrudnia aż 380 pracowników (przy ponad 700 miejscach noclegowych!), co zapewnia sprawne funkcjonowanie dużego kompleksu. Dużym atutem jest też proekologiczne podejście: obiekt posiada własną elektrociepłownię wykorzystującą biomasę.
►Opinia serwisu konferencje.pl:
Czterogwiazdkowy Hotel Arłamów to wybór malowniczej lokalizacji, przykład dobrze wykorzystanej przestrzeni, która zagwarantuje rozrywkę zarówno w samym hotelu, jak i poza nim. 3500 mkw. powierzchni konferencyjno-kongresowej, wielopoziomowa strefa Spa Wellness, stoki narciarskie, strzelnice, hala sportowa i wiele innych atrakcji, które zapewnią uczestnikom spotkań biznesowych niezapomniane wrażenia.
Zdj. Jolanta Ambroziak (red.); materiały prasowe obiektu