W październiku 2023 roku ICE Kraków obchodziło 9. jubileusz działalności. Mimo licznych sukcesów, krakowskie miejsce spotkań nie spoczywa na laurach i stawia na nowoczesne rozwiązania dla branży MICE: nowe technologie, inicjatywy promujące zrównoważony rozwój oraz działania doceniane przez organizatorów i uczestników wydarzeń.
Centrum Kongresowe ICE Kraków, określane mianem biznesowej i kulturalnej wizytówki miasta, działa prężnie od 16 października 2014 roku. Od 9 lat obiekt gości różnorodne wydarzenia, a odbywające się w jego przestrzeniach konferencje, przyjęcia, kongresy oraz wydarzenia kulturalne każdego miesiąca przyciągają tysiące gości z różnych zakątków świata.
Od 2014 roku na terenie ICE Kraków zorganizowanych zostało ponad 1200 wydarzeń goszczących znamienite osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki oraz sportu. Podczas 9 lat działalności obiekt odwiedziło przeszło 1,35 mln osób, a od czasu uruchomienia studia hybrydowego w 2022 roku – także 200 tys. gości i widzów wydarzeń przeprowadzonych online.
Zlokalizowany w sercu Krakowa obiekt dysponuje 4 głównymi salami oraz licznymi pomieszczeniami wspomagającymi, w tym przeszklonym, 3-poziomowym foyer z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu, zakole Wisły i dzielnicę Kazimierz, zapewniając przestrzeń dla aż 3200 uczestników wydarzeń. W największej z nich, Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego o pojemności 1915 osób, doświadczyć można było występów chociażby takich gwiazd jak Marcus Miller, Kraftwerk, Garou, Zbigniew Wodecki czy Leszek Możdżer.
O znaczeniu ICE Kraków na scenie międzynarodowej świadczy szereg nagród, obejmujący Meetings Star Award (2015, 2016, 2021, 2022), A’Design Award (2015), The Plan Award (2015) i Gold Meetings Star (2019, 2020, 2021). Centrum Kongresowe ICE Kraków było gospodarzem wielu znaczących wydarzeń, takich jak m.in. Global Clean Air Summit, 61. Kongresu ICCA (International Congress and Convention Association), konferencji prasowej poprzedzającej Igrzyska Europejskie 2023 czy 13. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej – spotkania o tyle wyjątkowego, że w Europie Środkowo-Wschodniej zorganizowano je dotąd zaledwie dwukrotnie, co stanowi dodatkowe wyróżnienie dla krakowskiego venue.
Przestrzeń rozwoju nowych technologii
Popularność obiektu równoznaczna jest nie tylko z sukcesem, ale i odpowiedzialnością ciążącą na operatorze ICE Kraków, spółce Kraków5020.
– Zdajemy sobie sprawę z możliwości, jakie oferuje współczesna technologia dla branży spotkań, dlatego też sami aktywnie włączamy się w opracowywanie oraz testowanie nowych rozwiązań. Pokazujemy, że przestrzenie ICE Kraków służą naszym klientom, ale też rozwojowi i wszelkiego rodzaju testom dla branży MICE – zapewnia Izabela Błaszczyk, prezeska Kraków5020.
31 sierpnia wnętrze Centrum Kongresowego zostało udostępnione spółce Meetlify na potrzeby przeprowadzenia testów aplikacji MeetAR, wykorzystującej rzeczywistość rozszerzoną do nawigacji, komunikacji i networkingu podczas konferencji, spotkań i eventów biznesowych. Eksperyment w ICE Kraków zrealizowano przy współpracy z Instytutem Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk.
– Okres postpandemiczny był dla branży MICE czasem krytycznym. Podczas pandemii środowiska biznesowe i kulturalne przeszły transformację, której długoterminowe skutki niewątpliwie będziemy odkrywać przez lata. Zmieniły się standardy w zakresie dostępności, digitalizacji i bezpieczeństwa, co przy organizacji wydarzeń i imprez masowych musimy brać pod szczególną uwagę – mówi Paula Fanderowska, wiceprezeska spółki Kraków5020.
Wychodząc naprzeciw postpandemicznym zmianom, przedstawiciele krakowskiej branży MICE opracowali Protokół KRAKÓW NETWORK jako wstęp do wspólnej strategii działania na lata: 2021-2023, z planem późniejszej aktualizacji zapisów. Jest to zbiór dobrych praktyk i rekomendacji do stosowania w nowej, postpandemicznej rzeczywistości, określający listę kluczowych strategii, które umożliwią dalszy rozwój przemysłu spotkań i wydarzeń.
Niezwykle ważna w kontekście postpandemicznej redefinicji działań w branży MICE była decyzja o stworzeniu uruchomionego w ubiegłym roku studia hybrydowego w ICE Kraków. Umożliwia ono organizatorom realizację wydarzeń, szkoleń i prezentacji z transmisją na żywo dostępną online. Jest to rozwiązanie łączące najnowsze rozwiązania technologiczne, profesjonalny zespół realizatorów oraz dostosowywaną do indywidualnych potrzeb scenografię.
Holistyczne spojrzenie na branżę MICE
Wizerunek Polski jako miejsca docelowego spotkań biznesowych uległ w ostatniej dekadzie znacznej poprawie – świadczy o tym liczba i skala organizowanych w Polsce wydarzeń. Nieocenionym czynnikiem wpływającym na tę zmianę są działania regionalnych Convention Bureaux, budujące wizerunek miast-gospodarzy. W efekcie konkurują ze sobą nie tylko obiekty konferencyjne w obrębie danego miasta, ale i kluczowe ośrodki miejskie w obrębie kraju.
Alternatywnym rozwiązaniem jest konkuperacja, czyli model, w którym konkurenci współpracują ze sobą, by osiągnąć wspólne cele. Przykładem obrazującym jej skuteczność jest zainicjowany przez ICE Kraków projekt Power of 4, czyli pierwsze w Polsce porozumienie skupiające cztery obiekty konferencyjne: ICE Kraków, LCK w Lublinie, ECS w Gdańsku i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
W wyniku porozumienia każdy z obiektów stanowi część oferty Power of 4. Centra konferencyjne zyskują możliwość wymiany wiedzy i zasobów, rotowania wydarzeń wśród partnerów czy szerszego dotarcia z ofertą do klienta, zaś sam klient – szersze możliwości wyboru terminu, lokalizacji lub warunków przestrzennych i organizacyjnych. Relacja tego typu sprzyja innowacji, a korzyści z niej płynące wpływają pozytywnie na poszczególne obiekty, klientów i wizerunek branży MICE w Polsce.
Zrównoważony rozwój dla lepszej przyszłości
W branży MICE panuje obecnie zielony trend. Zaangażowanie w projekty zrównoważonego rozwoju coraz częściej jest istotnym kryterium wyboru danego obiektu. Jest to szczególnie widoczne wśród partnerów i klientów z sektora Enterprise, na których Unia Europejska nakłada obowiązek niefinansowego raportowania w zakresie ESG, czyli czynników środowiskowych, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego.
Rosnąca świadomość wpływu spotkań biznesowych na środowisko to dla obiektów konferencyjnych okazja do innowacji w zakresie rozwiązań proekologicznych i prospołecznych. Członkowie porozumienia Power of 4 rozpoczęli prace już podczas sierpniowego spotkania grupy. Przedstawiciele obiektów z Gdańska, Krakowa, Lublina i Warszawy opracowali wstępną koncepcję kalkulatora śladu węglowego dla organizatorów i uczestników wydarzeń. Narzędzie ma na celu określenie i przedstawienie wpływu wydarzenia na środowisko w przystępnej formie. Dane uzyskane w ten sposób będą mogłyby zostać wykorzystywane także do działań ograniczających marnowanie żywności czy zużycie wody.
Szczególną uwagę warto zwrócić także na koszt energetyczny i wpływ środowiskowy wynikające z transportu organizatorów i uczestników wydarzeń. Choć Centrum Kongresowe ICE Kraków zlokalizowane jest w doskonale skomunikowanej, centralnej części miasta, obiekt oferuje alternatywę dla podróżujących uczestników w postaci studia hybrydowego o powierzchni 280 m kw.
Od otwarcia obiektu w 2014 roku Kraków umacnia swoją pozycję lidera branży spotkań, a obchodzące w przyszłym roku 10. rocznicę istnienia Centrum Kongresowe ICE Kraków jest jednym z symboli tego sukcesu. Jaki więc cel powinien postawić przed sobą taki obiekt, jak ICE Kraków na kolejne lata działalności? Na myśl przychodzi tylko jeden: pozostać w ścisłej światowej czołówce centrów konferencyjnych.